Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza z racji swojej specyfiki nazywana jest również stomatologią ogólną. W zakres jej usług wchodzi profilaktyka oraz leczenie próchnicy. A podstawowym zabiegiem wykonywanym w jej ramach w naszym gabinecie jest wypełnianie ubytków. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym WAPdent stanowią niezbędne minimum, aby zachować pełny i zdrowy uśmiech na lata. Na wizyty profilaktyczne do dentysty specjalizującego się w stomatologii zachowawczej zapraszamy minimum raz w roku, a najlepiej raz na pół roku. Taka częstotliwość pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych ubytków i wdrożenie niezbędnego leczenia próchnicy, zanim rozwinie się ona na tyle, że konieczne będzie leczenie kanałowe.
Stomatologia zachowawcza – zabiegi profilaktyczne
Zaliczamy do nich wszystkie zabiegi, które mają za zadanie oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia, jak również te wzmacniające strukturę zębów tj. piaskowanie, polerowanie, skaling oraz lakierowanie lakowanie. Dzięki tym działaniom zęby są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz szkodliwych bakterii. Zabiegi profilaktyczne, w zależności od potrzeb Pacjenta, można wykonywać odrębnie np. sam skaling, jednakże zalecane jest min 1x w roku przeprowadzenie kompleksowej higienizacji w skład której wchodzi: skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja. O częstotliwości przeprowadzania tego zabiegu decyduje lekarz lub higienistka wykonująca zabieg ( zdarza się, że potrzeby Pacjenta wskazują na częstsze niż 1x w roku wykonanie takiej procedury).
Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy
Prawidłowe diagnozowanie, dobranie odpowiedniej metody leczenia, jak i samo leczenie ubytków zębowych należy do podstawowych zadań realizowanych przez stomatologię zachowawczą. W tym przypadku zasada jest prosta: im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono prostsze i krótsze w przebiegu. Próchnica we wczesnym stadium objawia się najczęściej jako niewielkie plamki, które dentysta może stosunkowo łatwo usunąć i zabezpieczyć. Jednak jeśli choroba postępuje, przedziera się przez szkliwo zęba i powoduje ubytek. W takiej sytuacji konieczne jest wyczyszczenie zęba i założenie odpowiedniej plomby. Jeśli pacjent nie zgłosi się w porę do gabinetu stomatologa, ząb może ulec całkowitemu zniszczeniu. Dzieje się tak, gdy próchnica dotrze do miazgi zębowej, a chory zaczyna odczuwać silny ból. W tak zaawansowanym stadium najczęściej konieczna jest endodoncja czyli leczenie kanałowe, w praktyce znacznie bardziej złożone, czasochłonne i kosztowne niż założenie plomby.
Co powoduje próchnicę zębów?
Do powstania próchnicy zębów przyczyniają się węglowodany, a dokładniej cukry zawarte w spożywanych produktach. Odkładają się one na powierzchniach międzyzębowych i nie zawsze są całkowicie usuwane podczas szczotkowania czy nitkowania zębów. Wewnątrz jamy ustnej nieustannie powstaje płytka nazębna, która pokrywa zęby oraz dziąsła. Baterie w niej zawarte żywią się właśnie tymi cukrami z przyjmowanych pokarmów. W wyniku tego wytwarzane są szkodliwe dla zębów kwasy, które atakują je nawet długo po zakończeniu jedzenia. Z czasem może prowadzić to do uszkodzenia szkliwa i powstania ubytków. Im więcej cukrów spożywamy, tym więcej kwasów wytwarza się w jamie ustnej.
Częste wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym w Krakowie pozwolą w porę wykryć rozwijającą się próchnicę.
Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy, nie tylko poprzez stomatologię zachowawczą?
W celu zapobiegania powstawaniu próchnicy najlepszym rozwiązaniem jest regularne uczęszczanie na zabiegi profilaktyczne do dentysty, a w przypadku jej wystąpienia leczenie ubytków zębowych realizowane przez stomatologię zachowawczą. Jednak oprócz tego należy zadbać również o wzmocnienie zębów poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej. Do szczotkowania zębów warto stosować pastę z fluorem. Składnik ten spowalnia rozkład szkliwa i przyspiesza proces remineralizacji, co zapobiega powstawaniu ubytków. Ponadto, należy codziennie nitkować zęby. Pozwala to skutecznie usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia zalegające między zębami.
Dodatkowo warto również ograniczyć spożywanie słodkich pokarmów i napojów, ponieważ jak wspominaliśmy, to one przyczyniają się do wzrostu bakterii w jamie ustnej. W zamian warto sięgać po produkty bogate w wapń, który chroni zęby przed próchnicą. Należy spożywać także owoce i warzywa zawierające dużo błonnika.