Lapisowanie zębów
Lapisowanie zębów jest to zabieg niejako z pogranicza leczenia i profilaktyki. Wynika to z faktu, iż preparaty używane do lapisowania bezpośrednio nie leczą, tylko zapobiegają szybkiemu postępowi istniejącej już próchnicy – utwardzając ją. Zabieg wykonywany jest na zębach mlecznych i jest całkowicie bezbolesny. Dzięki lapisowaniu nie trzeba usuwać mleczaków, co sprawia, że mogą one wypaść w sposób naturalny. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do problemów z wyżynaniem się zębów stałych, zaburzeń rozwoju stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet do powstania wady zgryzu czy wymowy.
W naszym gabinecie w Krakowie lapisowanie zębów wykonuje stomatolog dziecięcy. Każdorazowo stara się on stworzyć przyjazną atmosferę niwelującą stres związany z wizytą, który towarzyszy niemal każdemu dziecku.
Jak przebiega lapisowanie zębów?
Lapisowanie zębów przebiega szybko i bezboleśnie. Początkowo dentysta dokładnie oczyszcza zęby z osadu. Następnie suszy je i po zabezpieczeniu przed dostaniem się śliny, dezynfekuje. W kolejnym kroku za pomocą wacika wciera w zęby azotan srebra (substancję hamującą rozwój próchnicy). Na samym końcu stomatolog nakłada na zęby specjalny środek, który uaktywnia lecznicze właściwości lapisu, czyli tak zwany strącalnik. Zabieg ten należy wykonać trzykrotnie w tygodniowych odstępach czasowych.
Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?
Powierzchnia zębów mlecznych jest bardziej nieregularna niż zębów stałych i ich szkliwo jest również zdecydowanie cieńsze. Przez to mleczaki są w większym stopniu narażone na rozwój próchnicy oraz innych chorób. Nieleczenie zębów mlecznych powoduje wzrost szkodliwych bakterii, gromadzących się w jamie ustnej. Mikroorganizmy te przedostają się do krwi, w wyniku czego organizm ulega osłabieniu.
Zęby mleczne wypadają w wyniku nacisku zębów stałych, które zaczynają się wyżynać. Nieleczenie mleczaków może spowodować, że wypadną one zbyt szybko, wówczas szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo, a zęby stałe nie będą wyrastać w równym szeregu.