Lakowanie zębów
Wykonujemy lakowanie zębów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest to profilaktyczny zabieg zapobiegający rozwojowi próchnicy, dlatego szczególnie zaleca się przeprowadzać go u dzieci. Lakowaniu poddawane są zęby trzonowe i przedtrzonowe, ponieważ to one w głównej mierze odpowiadają za najintensywniejsze przeżuwanie pokarmu. Zęby te nie są gładkie, posiadają liczne bruzdy i szczeliny, w których gromadzą się bakterie próchnicotwórcze trudne do usunięcia podczas szczotkowania jamy ustnej. Odwiedzając regularnie nasz gabinet stomatologiczny w Krakowie, możesz w łatwy sposób zadbać o prawidłowy stan zębów.
Lakowanie zębów – na czym polega?
Lakowanie zębów stosowane jest w celu zahamowania osadzania się bakterii w zębach trzonowych lub przedtrzonowych. Przeprowadza się go na zębach stałych i wskazane jest po bezpośrednim ukazaniu się powierzchni żującej danego zęba w jamie ustnej. Zabieg polega na wstępnym mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zęba (szczoteczka + pasta), wytrawieniu, a następnie nałożeniu płynnego laku i utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną. Powstała w ten sposób cienka warstwa ochronna zabezpiecza bruzdy przed próchnicą. Należy pamiętać o okresowej kontroli laku, gdyż może on ulec wytarciu pod wpływem sił żucia. Zaleca się przynajmniej raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej, odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu weryfikacji trwałości wykonanego zabiegu. W razie konieczności dentysta uzupełni ubytki.
Lakowanie zębów u dzieci
Lakowanie zębów u dzieci jest szczególnie istotne. Ważne jest, aby zabieg ten zacząć wykonywać jak najwcześniej – od razu po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych, czyli w wieku 6-8 lat. Nie należy czekać, aż wszystkie zęby stałe wyrosną, a sukcesywnie lakować każdy pojawiający się ząb przy cyklicznych wizytach stomatologicznych. Zbyt długie zwlekanie z lakowaniem zębów stałych sprzyja rozwojowi próchnicy. Objawem początkowej fazy próchnicy na zębach są białe, kredowe plamki, umiejscowione zazwyczaj przy linii dziąseł. Czasem towarzyszy im również żółtawy nalot. Jeśli plamki te zaczynają ciemnieć i przybierają brązową lub czarną barwę, próchnica sięga zaawansowanego stadium. Wówczas zęby zaczynają boleć.
Lakowanie zębów można rozpocząć również u młodszych dzieci, wykonując zabieg jeszcze na mleczakach. Zmniejszy to ryzyko zaatakowania stałych zębów próchnicą.