Protezy całkowite
Protezy całkowite wykonywane w naszym gabinecie w Krakowie, stosowane są w przypadku całkowitej utraty zębów w łuku dolnym lub górnym, a także obu jednocześnie. Należą one do grupy protez osadzających i są uzupełnieniem ruchomym. Oznacza to, że wymagają regularnego zdejmowania i odpowiedniej pielęgnacji. Dużą zaletą tego rodzaju protez jest ich wygląd, który niczym nie odbiega od naturalnego uzębienia. Dzięki nim pacjent może czuć się komfortowo. Protezy całkowite osadzające zapobiegają również zniekształceniu twarzy, które często ma miejsce w przypadku bezzębia.
Protezy całkowite osadzające składają się z:
- płyty akrylowej, czyli tak zwanego podłoża protetycznego;
- zębów sztucznych, indywidualnie dobranych z pacjentem.
Jak protezy całkowite osadzające utrzymują się w jamie ustnej?
Protezy całkowite osadzające utrzymują się w jamie ustnej za pomocą warstwy śliny, która tworzy się pomiędzy płytą protezy a bezzębną szczęką pacjenta. Jest to znacząca różnica w stosunku do protez częściowych, które opierają się na pozostałych, naturalnych zębach pacjenta.
Proteza górna ze względu na rozległość podniebienia ma większe przyleganie i przyssanie do podłoża niż proteza dolna. Jest ona łatwiejsza w użytkowaniu – nie sprawia problemu z utrzymaniem się w odpowiednim miejscu. Proteza dolna ma mniejszą powierzchnię przylegania ze względu na obecność języka. Utrzymuje się ona głównie dzięki przyleganiu oraz pracy otaczających ją tkanek miękkich takich jak policzki, wargi i język.
U każdej osoby warunki anatomiczne w jamie ustnej mogą się różnić. Przyleganie protezy i komfort jej noszenia zależy w głównej mierze od ilości i konsystencji śliny oraz wielkości zaniku kości szczęk.
Proteza całkowita – osiadająca
Wykonana z akrylu, w którym osadzone są zęby. Jest to uzupełnienie ruchome.
Czas leczenia: do 2 tygodni
Wynik leczenia: ładny efekt estetyczny, odbudowa utraconych zębów oraz warunków zwarciowych. W zależności od predyspozycji osobniczych pacjenta (do zaniku wyrostka zębodołowego) może wymagać wymiany po 5 do 10 latach. Z tego samego powodu czasami istnieje konieczność podścielenia.
Zalety:
- możliwe uzyskanie maksymalnej estetyki,
- stanowi podparcie dla warg oraz policzków,
- zdecydowanie młodszy wygląd.
Wady:
- mniejsza wydolność żucia,
- utrzymanie może stanowić problem,
- wymaga odpowiedniej pielęgnacji,
- wymaga zmiany co 5-10 lat,
- może wymagać podścielenia.