Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej
Codzienne szczotkowanie i nitkowanie – czy to wystarczy, by Twoje zęby pozostały zdrowe i piękne? Podpowiadamy, jak cieszyć się białym uśmiechem przez długie lata.
Jak dbać o zęby?
O codziennej higienie jamy ustnej uczymy się od przedszkola. Już wtedy dowiadujemy się, jak ważne jest staranne szczotkowanie zębów. Trzeba jednak wiedzieć, że dobrze dobrana pasta i szczoteczka to dopiero początek. Zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu wymaga zastosowania kilku prostych wskazówek. Cały sekret ich działania tkwi w systematyczności. Oto co robić, by cieszyć się zdrowymi zębami na długo:
- regularnie szczotkować zęby – dokładne mycie zębów to podstawa. Dostępne na rynku szczoteczki elektryczne ułatwiają, nawet małym dzieciom, usuwanie nalotu oraz pozostałości w jamie ustnej. Zastosowanie tradycyjnej szczoteczki wymaga więcej wysiłku, ale przynosi podobne efekty.
- nitkować – przed każdym szczotkowaniem powinniśmy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, by pozbyć się resztek, które mogą się tam znajdować. Szczoteczką nie uda się ich oczyścić tak dokładnie jak nicią dentystyczną.
- unikać lepkiego, słodkiego jedzenia – chipsy, żelki, cukierki to produkty, które przyklejają się do zębów i pozostając na nich, sprzyjają powstawaniu próchnicy. Lepiej ich unikać – wpływają niekorzystnie nie tylko na zęby, ale na cały organizm.
- spożywać kawę i herbatę w ograniczonych ilościach – napoje te, tak lubiane i popularne, przyczyniają się do powstawania osadu i zmiany koloru naszych zębów. Najlepszym sposobem byłoby ich wyeliminowanie z diety, jednak większość z nas jest bardzo przywiązana do kawy i herbaty, dlatego nawet ograniczenie ilości spożywania tych napojów będzie dobrym rozwiązaniem.
- regularnie kontrolować zęby u dentysty – profilaktyka to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia zębów. Wizyta u stomatologa pomaga nie tylko szybko wychwycić problem z uzębieniem, ale także zapobiegać powstawaniu ubytków dzięki wcześniejszej reakcji.
Profilaktyka dentystyczna
Dzisiejsze gabinety stomatologiczne znacznie różnią się od tych, które starsi pacjenci mogą pamiętać z dawnych czasów. Dostępny jest sprzęt, badania i zabiegi stomatologiczne, które nie tylko ratują przed utratą zębów, gdy te już są w nie najlepszym stanie, ale także zapobiegają pojawianiu się problemów. Lakierowanie, lakowanie, skaling czy piaskowanie to zabiegi, które przeciwdziałają powstawaniu próchnicy. Są one bezbolesne. Decyzję o skorzystaniu z określonego zabiegu warto podjąć wspólnie ze stomatologiem, który oceni zasadność jego zastosowania.