Jak długo trwa proces gojenia dziąsła pod implant?
Rozwój medycyny i stomatologii sprawił, że osoby zmagające się z brakami zębowymi mogą je uzupełnić, przywracając tym samym estetykę uśmiechu i poprawiając komfort życia. Obecnie coraz więcej osób uzupełnia tego rodzaju ubytki w uzębieniu za pomocą implantów. To rozwiązanie stosowane jest w sytuacji, kiedy chory ząb został usunięty. Implanty charakteryzują się bardzo dużą estetyką, a także funkcjonalnością. To, ile czasu należy odczekać od ekstrakcji zęba po wstawienie implantu, zależy od kilku czynników, w tym od opinii stomatologa.
Ile czasu zajmuje zagojenie się dziąsła pod wstawienie implantu?
W przypadku wstawiania implantów nie warto zwlekać z przeprowadzeniem zabiegu. Usunięcie zęba wiąże się z dużymi zmianami w obrębie jamy ustnej, które wpływają na działanie całego narządu żucia. Brak zęba może zaburzać zwarcie szczęki, a pozostałe zęby mogą migrować w stronę przerwy, powstałej w wyniku usunięcia zęba lub zębów. Takie przemieszczanie się zębów może powodować powstawanie wad zgryzu oraz zmian w obrębie jamy ustnej.
Usunięcie zęba powoduje stopniowe zarastanie wyrostka zębodołowego. Gdy całkowicie zarośnie, jedyną opcją jest odbudowa protetyczna. Braki w uzębieniu, zwłaszcza, jeżeli mowa o przednich zębach, są bardzo niekomfortowe i zawstydzające. Z tego powodu, jeżeli nie istnieją przeciwwskazania, zabieg powinno wykonywać się jak najszybciej. Konkretny okres gojenia się dziąsła jest zależny od konkretnej osoby, a decyzję o wstawieniu implantu podejmuje stomatolog. Jeżeli wystąpią przeciwwskazania, zabieg może zostać przesunięty. Ma to na celu uniknięcie ryzyka powikłań.
Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje implantacji:
- Późna,
- Wczesna,
- Natychmiastowa.
Implantacją późną nazywa się zabieg, który został wykonany po ponad trzech miesiącach od ekstrakcji zęba. W sytuacji, kiedy od usunięcia minęło 2-3 miesiące, mowa o implantacji wczesnej. Implantacja natychmiastowa, jak sama nazwa wskazuje, zostaje wykonana natychmiast po ekstrakcji zęba. Wybór metody jest zależny od stanu zdrowia pacjenta i występujących przeciwwskazań. Jak widać, w przypadku wstawiania implantu im szybciej, tym lepiej. Im szybciej zostanie on wstawiony, tym mniejsze zmiany w organizmie i dyskomfort spowodowany brakami zębowymi.