Co trzeba wiedzieć przed wybielaniem zębów?
Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Wybielanie zębów jest zabiegiem, dzięki któremu każdy może cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Wiele osób ma kompleksy związane z odcieniem zębów, a wybielanie pozwala im zwiększyć swoją pewność siebie. Należy pamiętać, że zabieg ten można wykonać wyłącznie na zdrowych zębach. Zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym czasie warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą zachować jasny odcień zębów na długi czas.
Jakie są najważniejsze informacje związane z wybielaniem zębów?
Aby móc wybielić zęby, najpierw warto skonsultować się ze stomatologiem, który oceni stan jamy ustnej oraz zębów i doradzi najlepszą metodę wybielania. Wbrew pozorom wybielanie zębów nie jest zabiegiem, który może być wykonany u każdego od ręki. Przed wykonaniem wybielania konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, a także usunięcie kamienia i osadu nazębnego. W zależności od wybranej metody wybielania zębów mogą pojawić się również inne przeciwwskazania.
Wśród przeciwwskazań do wykonania wybielania zębów można wymienić choroby nowotworowe, paradontozę, cukrzycę, epilepsję, alergie na preparaty wybielające, zaawansowany bruksizm, nadwrażliwość zębów, schorzenia jamy ustnej czy spożywanie niektórych leków. Na wybielanie zębów nie powinny decydować się osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, a także kobiety w ciąży.
Jeżeli nie występują przeciwwskazania, wszelkie ubytki zębowe zostały wyleczone, a z zębów usunięto osad oraz kamień nazębny, to można wykonać wybielanie zębów. Proces ten może się różnić w zależności od wybranej metody. Należy pamiętać, aby po wybielaniu zębów unikać pokarmów barwiących. Przez jakiś czas po zabiegu zalecana jest tzw. biała dieta, opierająca się na jasnych produktach spożywczych, które nie zabarwią szkliwa.