Wybielanie zębów

Współczesne, nowe materiały ceramiczne pozwalają na wykonanie prac protetycznych niczym nie różniących się od własnych zębów pod względem koloru, przezierności czy faktury.

Przebarwienia na zębach powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin, prowadzone w dzieciństwie. Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zęby ciemnieją z powodu picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów. Także stare, często nieprawidłowo wykonane wypełnienia lub uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć wpływ na kolor zębów.

Preparaty do wybielania

Specjalne preparaty do wybielania zębów przy właściwym stosowaniu usuwają większość przebarwień w sposób bezpieczny i skuteczny, uwalniając ze specjalnego żelu czynnik aktywny chemicznie w ciągu kilku godzin dziennie, powodując w konsekwencji utlenienie – wybielenie przebarwień. Struktura zęba pozostaje jednak nienaruszona, a uzyskany stopień wybielenia zadowala 90-95% pacjentów.

Uzupełnienia protetyczne i wypełnienia pozostają nie zmienione, ale gdy kolor ustabilizuje się (co zwykle trwa około 2 tygodni), lekarz stomatolog może je wymienić, dobierając odpowiednio jaśniejszy odcień. O przebiegu kuracji decyduje lekarz stomatolog. Przed przystąpieniem do wybielania, dla zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu, lekarz bada stan dziąseł i zębów pacjenta oraz ocenia ogólny stan jamy ustnej.

Często przed przystąpieniem do wybielania konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego oraz wypełnienie ubytków próchniczych. Z reguły lekarz wykonuje wypełnienia tymczasowe, ponieważ jak wspomniano wcześniej kolor wypełnień ostatecznych podczas wybielania zębów nie ulega zmianie. Ostatecznie zęby wypełnia się po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się koloru. Wybielanie wykonuje się podczas jednej wizyty.

Metoda laserowa

Profesjonalne wybielanie natychmiastowe – to najnowsza technika wybielania zębów – potocznie zwana laserową. Zdecydowanie najszybsza – dla osób, które nie mają cierpliwości stosować nakładek wybielających na noc. W tej metodzie światło lampy aktywuje specjalny wybielający żel zakładany na zęby. Dzięki temu cały zabieg trwa nie dłużej niż godzinę.

Przy trudno wybielających się zębach zabieg jest powtarzany po jednym lub dwóch dniach (bez dodatkowej opłaty). Czasami pojawiającą się nadwrażliwość niweluje się specjalnymi środkami odwrażliwiającymi.

Nowoczesna technologia pozwala wchłaniać szkodliwe światło UV, zapobiegać przegrzewaniu dziąseł i błony śluzowej. Lampa do profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym posiada system zarządzania czasem naświetlania i funkcje szybkiej polimeryzacji. Łatwa w obsłudze i przyjazna zarówno dla pacjenta jak i lekarza.
Dane techniczne: Art. 850/00
Długość fali: 480 – 520nm
Moc: 30.000 mw

Piaskowanie

Piaskowanie zębów jest jednym z najprostszych zabiegów stomatologii estetycznej. Pozwala ono na przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku.
Jest to zabieg kosmetyczny, polegający na usunięciu przebarwień, osadu i kamienia nazębnego (skaling) na zębach za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

Z uwagi na fakt, że piaskowanie nie jest zabiegiem leczniczym, może być wykonywane nawet przez higienistę dentystycznego (nie tylko przez stomatologa).

Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem kierowanym w stronę nie tylko zębów, ale i dziąseł oraz języka.

W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie – abrazja powietrzna.