Stomatologia zachowawcza z racji swojej specyfiki nazywana jest również stomatologią ogólną. W zakres jej usług wchodzi profilaktyka oraz leczenie próchnicy. A podstawowym zabiegiem wykonywanym w jej ramach w naszym gabinecie jest usuwanie ubytków. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym WAPdent stanowią niezbędne minimum, aby zachować pełny i zdrowy uśmiech na lata. Na wizyty profilaktyczne do dentysty specjalizującego się w stomatologii zachowawczej zapraszamy minimum raz w roku, a najlepiej raz na pół roku. Taka częstotliwość pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych ubytków i wdrożenie niezbędnego leczenia, zanim próchnica rozwinie się na tyle, że konieczne będzie leczenie kanałowe.

Stomatologia zachowawcza – zabiegi profilaktyczne

Zaliczamy do nich wszystkie zabiegi, które mają za zadanie oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia, jak również te wzmacniające strukturę zębów tj. piaskowanie, polerowanie, skaling oraz lakierowanie. Dzięki tym działaniom zęby są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz szkodliwych bakterii.

Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy

Prawidłowe diagnozowanie, dobranie odpowiedniej metody leczenia, jak i samo leczenie ubytków zębowych należy do podstawowych zadań realizowanych przez stomatologię zachowawczą. W tym przypadku zasada jest prosta: im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono prostsze i krótsze w przebiegu. Próchnica we wczesnym stadium objawia się najczęściej jako niewielkie plamki, które dentysta może stosunkowo łatwo usunąć i zabezpieczyć. Jednak jeśli choroba postępuje, przedziera się przez szkliwo zęba i powoduje ubytek. W takiej sytuacji konieczne jest wyczyszczenie zęba i założenie odpowiedniej plomby. Jeśli pacjent nie zgłosi się w porę do gabinetu stomatologa, ząb może ulec całkowitemu zniszczeniu. Dzieje się tak, gdy próchnica dotrze do miazgi zębowej, a chory zaczyna odczuwać silny ból. W tak zaawansowanym stadium najczęściej konieczna jest endodoncja czyli leczenie kanałowe, w praktyce znacznie bardziej złożone, czasochłonne i kosztowne niż założenie plomby.