System abrazji powietrznej

Co to jest piaskarka abrazyjna?
Jest to stosunkowo młoda dyscyplina sztuki medycznej w stomatologii polegająca na eliminacji próchnicy oraz osadów przy użyciu strumienia powietrza wzbogaconego ładunkiem ścierniwa w postaci tlenku glinu o różnej granulacji.
Wydobywająca się z końcówki dyszy mieszanina proszkowo-powietrzna uderza w zniszczoną próchnicą powierzchnię zęba. Powoduje, że pod wpływem fali uderzeniowej i energii kinetycznej niesionego ładunku elementy próchnicowo zmienionego szkliwa i zębiny oraz kamień czy osady – zostają oderwane od powierzchni zęba i wyrzucone poza jego obręb.
Wielokrotne powtórzenie takiego cyklu powoduje calkowitą eliminację próchnicy z leczonego tą metoda zęba.

Odwiedziny u stomatologa dla większości z nas to niemiłe doświadczenie, czasami nawet mocno stresujące. Mimo to trzeba zdać sobie sprawę, że i tak znajdujemy się w dużo bardziej komfortowej sytuacji niż nasi dziadkowie. Oni niestety nie mieli możliwości znieczulenia, a dodatkowo sprzęt (m.in. turbina, mikrosilnik) pozostawiał wiele do życzenia.
Na nasze szczęście z biegiem czasu pojawiły się nowe technologie, pozwalające wyeliminować lub zredukować nieprzyjemne doznania, związane z wizytą w gabinecie. Jednym z takich rozwiązań jest abrazja powietrzna, powszechnie nazywana borowaniem bez wiertła.

Abrazja powietrzna jest to nowa metoda leczenia próchnicy, polegająca na opracowaniu ubytku za pomocą strumienia powietrza z mikrodrobinami tlenku glinu (przypomina drobnoziarnisty piasek). Uderza on pod dużym ciśnieniem w zębinę próchnicową, która jest zdecydowanie bardziej miękka od zdrowego zęba. W trakcie zabiegu próchnica usuwana jest z ubytku, nie zmieniając prawidłowej struktury zęba.

Metoda ta nie wymaga znieczulenia, gdyż jest bezbolesna. Brak lub znaczna redukcja bólu opiera się na zatykaniu ziarnami tlenku glinu kanalików zębinowych, w których są „zakończenia nerwowe” (wypustki komórek z komory zęba). To właśnie one podczas klasycznego opracowania ubytku są przecinane, co w efekcie wywołuje ból. Pacjenci pytani o odczucia w trakcie abrazji powietrznej podają, że odczuwają jedynie uczucie ucisku, dotyku, czasem zimna, NIE bólu. Jak widać jest to metoda, która największe efekty przynosi u Tych, którzy boją się znieczulenia tradycyjnego (zastrzyk), wiertła, jak również dzieci oraz osób zrażonych do klasycznej metody z użyciem wiertła.

W związku z faktem, iż nie wymaga ona podania znieczulenia lub znacznie pozwala ograniczyc jego ilośc, znajduje zastosowanie u kobiet ciężarnych, alergików, chorych na serce, dzieci itp.

Należy równierz pamiętać, że nie narusza się zdrowej, twardej struktury zębiny i szkliwa, a brak wibracji pozwala wyeliminowac ewentualne mikropęknięcia szkliwa.

   Zastosowanie:
 • Preparacje przed lakowaniem zamiast wytrawiacza.
 • Próchnica i choroby przyzębia u ciężarnych.
 • Ciąża zagrożona.
 • Zabiegi u osób nadwrażliwych na ból.
 • Zabiegi u osób wrażliwych na hałas wiertarek i wibracje wierteł.
 • Zabiegi mające na celu maksymalną oszczędność tkanek zęba.
 • Zabiegi usunięcia osadu i płytki nazębnej.
 • Zabiegi leczenia stanów zapalnych dziąseł.
 • Zabiegi usunięcia kamienia nazębnego, naddziąsłowego.
 • Zabiegi u osób wrażliwych na zapachy, metoda bezzapachowa.

Korzyści

Idealna metoda dla wrażliwych na ból pacjentów. Pacjent nie odczuwa strachu, umożliwia to pracę bez stresu, zapewniając pacjentowi i lekarzowi większy komfort.

Nie uszkadzamy twardej, zdrowej struktury zębiny i szkliwa. Brak wibracji i hałasu charakterystycznego dla wiertła i wszystkich związanych z tym następstw, np. mikropęknięcia szkliwa.

Ułatwia wykrycie ognisk próchnicy bez ingerencji w zdrową tkankę, np. podczas oczyszczania bruzd przed lakowaniem.

Nie występuje problem z przegrzaniem opracowywanej powierzchni, czego następstwem jest ból i podrażnienie miazgi.

Stosowanie piaskarki w gabinecie przynosi w efekcie wysokie zadowolenie pacjenta i wzmacnia jego zaufanie do lekarza. Jedną z najważniejszych zalet techniki abrazyjnej jest jej bezpieczeństwo. Energia kinetyczna proszku jest absorbowana przez tkanki miękkie jamy ustnej, przez co okazjonalny kontakt ze strumieniem ściernym nie doprowadza do skaleczeń.